Novinky

CryptoBrief #19: Bitcoinové ETF dosáhly rekordu, Jeff Bezos možná nakoupil bitcoin

brief19

Bitcoinové ETF dosáhly nového rekordu, denního objemu 7,7 miliardy dolarů

 

Americké Bitcoin ETFs dosáhly nového rekordu v objemu obchodů, a to když 28. února získaly denní objem ve výši 7,69 miliardy dolarů. Tento úspěch zdvojnásobil předchozí rekord ve výši 4,66 miliardy dolarů stanovený v den jejich uvedení na trh, 11. ledna. Vrcholové obchodní objemy byly dosaženy zejména díky ETF BlackRock's iShares Bitcoin ETF (IBIT), který vedl s obchody v hodnotě 3,35 miliardy dolarů, což je dvojnásobek jeho předchozího denního maxima. Další ETF, jako Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) a Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC), také zdvojnásobily své předchozí rekordy. Devět nových ETF rovněž překonalo svá dosavadní maxima v objemu obchodů. Tento nárůst souvisel s cenou Bitcoinu, která vzrostla na dvouleté maximum 64 000 dolarů.

 

Jeff Bezos, CEO Amazonu, možná nakoupil bitcoin za miliardy dolarů

 

Bezosův nedávný prodej akcií Amazonu za 8,5 miliardy dolarů rozvířil spekulace o jeho zapojení do kryptoměn. Kryptospekulace naznačují, že Jeff Bezos prodal akcie Amazonu, aby koupil Bitcoin. Zvěst vznikla po příspěvku spoluzakladatele Apolla Thomase Fahrera na platformě X.  Fahrer spekuluje, že důvodem je „miliardářský FOMO" neboli strach z toho, že něco promeškáte. Dalším vodítkem je zmínka o šéfu MicroStrategy Michaelu Saylorovi, který se měl údajně účastnit narozeninové oslavy Bezose. Nutno však podotknou, že miliardář Bezos však zatím nepotvrdil žádné informace ohledně této spekulace.

 

Významné vylepšení Etherea je naplánováno na březen

 

Blockchain Ethereum prošel v poslední době významnými vylepšeními, která zvýšila jeho škálovatelnost, efektivitu a bezpečnost. Tato vylepšení řeší tzv. blockchainové trilema - problém vyvážení bezpečnosti, decentralizace a škálovatelnosti. Tato průběžná vylepšení mají zásadní význam pro zlepšení výkonu sítě při zachování nízkých nákladů. Nadcházející upgrade hard forku Ethereum Cancun-Deneb („Dencun") má být nasazen 13. března. Aktualizace přináší přináší klíčové změny pro snížení poplatků za transakce L2 a další vylepšení. Od uživatelů sítě Ethereum nebo od držitelů Etheru není žádná akce vyžadována.

 

MicroStrategy přidává 3.000 bitcoinů, nyní jich drží již 193.000

 

MicroStrategy pod vedením Michaela Saylora pokračuje v akvizicích Bitcoinu, čímž potvrzuje své postavení jednoho z největších korporátních držitelů této kryptoměny. Nedávné oznámení firmy uvádí nákup dalších 3 000 Bitcoinů za zhruba 155 milionů dolarů, čímž celkový podíl společnosti na této digitální měně stoupl na 193 000 BTC. MicroStrategy se přiklání k dlouhodobé víře v Bitcoin jako úložiště hodnoty a zabezpečení proti inflaci. Investice firmy do Bitcoinu nyní činí přibližně 10 miliard dolarů, přičemž dosavadní zisky dosahují 3,8 miliardy dolarů. I přes zvýšený institucionální zájem o digitální aktiva vyvolává agresivní akumulace Bitcoinu MicroStrategy rozpaky mezi investory a analytiky ohledně koncentrace rizika. Nicméně vedení společnosti se zdá být přesvědčeno, že přínosy investic do Bitcoinu převyšují možná rizika. Jelikož MicroStrategy stále hraje vedoucí roli v korporátní adopci Bitcoinu, její akce mohou ovlivnit i ostatní institucionální investory, kteří uvažují o investicích do kryptoměn.

Crypto Brief #11: Microsoft možná integruje kryptoměnové peněženky, ChatGPT vybral 3 nejlepší kryptoměny

brief11

Zákonodárci urgují předsedu SEC, aby schválil bitcoinové ETF co nejdříve

Skupina republikánských a demokratických zákonodárců naléhavě vyzvala předsedu Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Garyho Genslera, aby povolil zavedení spotového bitcoinového burzovně obchodovaného fondu (ETF). Mike Flood, Tom Emmer, Ritchie Torres a Wiley Nickel v dopise uvedli, že regulovaný spot bitcoinový ETF by zvýšil ochranu investorů díky transparentnějšímu a bezpečnějšímu přístupu k bitcoinu. Minulý měsíc vyhrála společnost Grayscale Investments soud, kde bylo rozhodnuto, že SEC musí znovu přezkoumat její návrh na spot bitcoinové ETF.

 

ChatGPT vybral 3 kryptoměny pro dlouhodobé rdržení

Nástroje umělé inteligence (AI), jako je ChatGPT od OpenAI, mohou být cennými pomocníky pro investory při rychlém sběru a třídění komplexních informací, které mohou pomoci například při rozhodování o investicích. Dne 27. září byl ChatGPT-4 požádán, aby doporučil tři kryptoměny vhodné pro dlouhodobé držení. Prvním vybraným byl Bitcoin (BTC) pro jeho rozpoznatelnost a stabilní síť. Další výběr padl na Ethereum (ETH) kvůli jeho roli jako základny pro decentralizované aplikace (DApps) a chytré kontrakty. Třetím favoritem bylo zvoleno Cardano (ADA) kvůli jeho zaměření na škálovatelnost a interoperabilitu.

 

Microsoft možná integruje kryptoměnové peněženky

Dokumenty uniklé na veřejnost ukazují, že Microsoft má možná v úmyslu začlenit kryptoměnové peněženky do své herní konzole Xbox. Tyto informace byly zveřejněny na herním fóru ResetEra, kde byla zmíněna podpora kryptoměnových peněženek v plánech Xboxu z května 2022. Ředitel Xboxu, Phil Spencer, reagoval na uniklé informace a naznačil, že některé z plánů se mohly změnit. Přesto kryptoměnová komunita vyjádřila nadšení z potenciální integrace. Microsoft zatím oficiálně nepotvrdil žádné budoucí plány na integraci kryptoměn.

 

R.Kiyosaki: Bitcoin získá na hodnotě s nástupem státních digitálních měn.

Po červencovém spuštění služby 'FedNow' vyjádřil Robert Kiyosaki obavy z jejích důsledků a vyzval své podporovatele, aby si co nejdříve pořídili Bitcoin (BTC), zlato, stříbro a hotovost. Autor nejprodávanější knihy o osobních financích 'Rich Dad Poor Dad' v příspěvku ze 29. září zmínil, že "přichází FED CBDC", odkazujíc na názor, že systém 'FedNow' je předzvěstí zavedení národní digitální měny centrální banky (CBDC). Kiyosaki tvrdí, že zavedení CBDC by vedlo ke ztrátě soukromí, ale zároveň by zvýšilo hodnotu zlata, stříbra, Bitcoinu a hotovosti. Oficiálně byl systém 'FedNow' spuštěn 20. července 2023 za kritiky z různých politických koutů USA, včetně kandidáta na prezidenta demokratů Roberta F. Kennedyho Jr., který varoval před "finančním otroctvím a politickou tyranií". Ta by podle něj měla přijít se zavedením CBDC.

Crypto Brief #9: Gryscale je blíže bitcoinovému ETF, Twitter získal kryptoměnovou licenci

crypto Brief9

Grayscale dosáhl vítězství nad SEC v sporu o bitcoin ETF

Grayscale, prominentní správce majetku, dosáhl soudního vítězství nad Americkou komisí pro cenné papíry a burzy (SEC). Ve středu sporu stála žádost Grayscale o vydání spotového Bitcoin ETF, což SEC původně zamítla s odůvodněním obav z manipulace na trhu. Nyní však federální odvolací soud v USA rozhodl v prospěch Grayscale, označujíc tak toto původní rozhodnutí komise za nesprávné a protiprávní. Tento výsledek může mít široké důsledky pro regulaci kryptoměnového prostředí v USA. SEC, která měla trvalé obavy z potenciální manipulace na trhu s Bitcoinem, bude nyní pod tlakem, aby svou strategii v oblasti spotových Bitcoin ETF přehodnotila.

 

Twitter, nyní pod jménem X, expanduje v kryptoměnách díky nové licenci

Platforma X získala licenci pro obchodování s kryptoměnami v Rhode Islandu. Tato licence umožňuje společnosti Twitter poskytovat uživatelům služby související s digitálními měnami, jako je držení a směna těchto aktiv. Podle regulačního orgánu Rhode Islandu musí mít licenci všichni, kteří zastupují jiné v transakcích s virtuální měnou. Twitter se v posledních letech zaměřuje na expanzi v oblasti plateb, rozšiřuje své aktivity v kryptoměnovém světě a navázal partnerství s Bitcoinovou aplikací Strike.

 

Oman investuje do těžby kryptoměn

Omán zveřejnil zprávu o zahájení provozu nového centra pro těžbu kryptoměn v oblasti Salalah Free Zone. Toto je druhý významný krok v oblasti kryptoměn pro Omán, který již v listopadu 2022 spustil podobné zařízení. Nově vybudované centrum, s investicí přesahující 135 milionů rialů (což je více než 350 milionů dolarů), naznačuje rostoucí zájem země o kryptoměnový sektor. Exahertz International, společnost stojící za tímto novým projektem, naznačuje možný plán rozšíření těžby krypta v budoucnu.

 

Solana Pay se integruje s Shopify, nabídne novou možnost plateb v kryptoměnách

Solana Labs oznámila integraci svého decentralizovaného platebního protokolu, Solana Pay, s e-commerce gigantem Shopify. Tím se milionům podniků na platformě Shopify otevírá možnost využívat Solana Pay pro své platební potřeby. Ačkoli bude zpočátku akceptována kryptoměna USDC, v budoucnosti budou přidány další krypto-aktiva, včetně SOL a BONK. Solana Pay nabídne obchodníkům a zákazníkům výhody spojené s komerčními zážitky Web3, například nabídky s tokenovým přístupem, jednoduché mezinárodní platby nebo věrnostní programy založené na NFT.

Crypto Brief #7: MATIC oznamuje partnerství s centrální bankou, DOGE by mohl být integrován do Twitteru

 

cryptobrief7

SEC chtěla po Coinbase odstranit všechny kryptoměny, kromě bitcoinu

Podle zprávy v Financial Times, U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) požádala Coinbase, jednu z největších kryptoměnových burz, aby zastavila obchodování se všemi kryptoměnami kromě bitcoinu (BTC). Stalo se tak ještě před tím, než proti burze podala žalobu. Tuto informaci prozradil CEO Coinbase, Brian Armstrong. Podle něj SEC považuje všechny kryptoměny kromě bitcoinu za cenné papíry. Tento pohled by mohl mít v budoucnu značné dopady na širší kryptoměnový trh, jelikož by ovlivnil způsob, jakým jsou kryptoměny regulovány a obchodovány.

 

MATIC oznamuje partnerství s Bank of Italy

Centrální banka Itálie spouští nový projekt "Institutional DeFi for Security Token" zaměřený na zkoumání potenciálu decentralizovaných financí (DeFi) a tokenizovaných aktiv. Projekt, který využívá Ethereum síť Polygon a platformu pro správu kryptoměn Fireblocks je součástí inovačního centra Bank of Italy -  Milan Hub. Cílem je poskytnout testovací prostředí pro italské banky a finanční instituce k experimentování s DeFi protokoly a security tokeny. Největší italská bankovní skupina Intesa Sanpaolo se do projektu také zapojí.

 

Ripple žádá o „kryptoměnovou licenci“ ve Velké Británii

Technologická a platební společnost Ripple, známá svou kryptoměnou XRP, podala žádost o registraci jako společnost pro kryptoaktiva u britského Úřadu pro finanční regulaci (FCA). Tento krok následuje po úspěchu v soudním sporu s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) ohledně klasifikace tokenu XRP jako cenného papíru. Rozhodnutí ukazuje, že kryptoměnové firmy hledají jurisdikce s jasnějšími regulačními rámci a podporujícími podnikatelskými prostředími. Velká Británie a Irsko se zdají být preferovanými destinacemi pro tyto společnosti.

 

Čeká nás integrace DOGE do Twitteru? 

Elon Musk naznačil možnou integraci Dogecoinu na přepracované platformě Twitteru, nyní nazývané X. Musk nedávno přebral Twitter za 44 miliard dolarů a sloučil jej do soukromě držené společnosti X Corp. Mnoho členů komunity Crypto Twitteru si všimlo, že Musk umístil logo Dogecoinu do svého Twitterového profilu. Tato změna přišla spolu s přepnutím loga z klasického modrého ptáka na symbol X. Musk dlouhodobě podporuje Dogecoin a podle zpráv vlastní v různých peněženkách kolem 3 miliard dolarů v DOGE.

4 položek celkem
Zpět do obchodu